Pierwszy Dzień Wiosny 20 czy 21 marca? Czy już czas na wymianę opon?

Pierwszy dzień wiosny – tego dnia wypatruje większość z nas już od początku zimy. Pierwszy dzień astronomicznej wiosny kojarzy się bowiem z nadejściem cieplejszych dni. Wiosną przyroda budzi się do życia, na drzewach pojawiają się pąki, listki i kwiaty, ptaki wracają z ciepłych krajów, oczy i serca cieszą przebiśniegi, krokusy, żonkile.

Początek wiosny astronomicznej przypada dokładnie 20 marca. Astronomiczna wiosna to termin, który określa równonoc wiosenną. Oznacza to, że tego dnia dzień i noc trwają tak samo długo. Oznacza to więc, że od 20 marca noc będzie krótsza, a dzień będzie się stopniowo wydłużał.

Wiosna astronomiczna, a kalendarzowa czym się różnią? Wiosna kalendarzowa od zawsze przypada 21 marca. Zdarza się, że pierwszy dzień astronomicznej wiosny i wiosna kalendarzowa zbiegają się w czasie. W tym roku do tego nie dojdzie. Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny to tradycyjnie 21 marca.

Czyli od dziś mamy wiosnę. Czy już należy wymienić opony zimowe na letnie?
Eksperci odradzają aby się z tym nie spieszyć. Jeżeli zrobimy to nawet w okolicach weekendu majowego nic się nie stanie. Bezpieczniej jest mieć dłużej założone opony zimowe. W ubiegłym roku w marcu wielu kierowców zmieniło opony a kiedy spadł śnieg, kilkudziesięciu z tych kierowców z powrotem założyło zimówki…

Generalnie zasada jest taka: jeżeli w ciągu tygodnia średnia temperatura dobowa będzie wyższa od 7 stopni Celsjusza, jest to pierwszy sygnał, że można wymienić opony na letnie. Jeżeli nawet w ciągu dnia mamy 5-10 stopni, a w nocy jeszcze mniej. Nie jest więc to czas na zmianę opon.

Dlatego warto cieszyć się nadejściem wiosny i tym, że pogoda za oknem dopisuje, ale należy pamiętać, że w Polsce, klimat jest nieprzewidywalny i można spodziewać się wszystkiego. Na zmianę opon trzeba jeszcze poczekać aż pogoda się ustabilizuje a słońce zagości u nas na stałe.

Życzymy spokojnej jazdy w słoneczne, wiosenne dni.